Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Nieinwazyjny test dla przyszłych mam – badanie NIFTY

Ciąża jest czasem wielu pytań oraz przygotować do narodzin dziecka. Szczególnie zdrowie maluszka spędza sen z powiek. Istnieją jednak badania prenatalne, które w wiarygodny sposób mogą to sprawdzić. Ocenią ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u płodu na najwyższym poziomie. Takim testem jest badanie NIFTY. Wiele mam słyszało już o tym badaniu. Czym jest to badanie i dlaczego zyskuje na popularności wśród przyszłych mam?

Czy badanie NIFTY może wykonać każda przyszła mama?
Od którego tygodnia ciąży można zrobić badanie NIFTY?
Dlaczego badanie NIFTY pro wybiera wiele przyszłych mam?
Czy badanie NIFTY wykryje zespół Downa?

Czy badanie NIFTY może wykonać każda przyszła mama?

Na początek dobrze jest zadać sobie pytanie, czy każda przyszła mama może skorzystać z badania NIFTY. Odpowiedź jest zdecydowanie tak. Jest to badanie nieinwazyjne (NIPT), wykonane z krwi matki. Nie niesie ze sobą ryzyka dla płodu. Nie ma również ograniczeń wiekowych ani innych specjalnych przeciwwskazań. To sprawia, że badanie NIFTY Warszawa jest coraz bardziej popularne nie tylko wśród starszych mam, ale również tych młodszych.

Od którego tygodnia ciąży można zrobić badanie NIFTY?

Czas jest istotnym czynnikiem, gdy mówimy o badaniach prenatalnych. Badanie NIFTY można wykonać już od 10. tygodnia ciąży. W tym czasie jest już wystarczająca ilość wolnego płodowego DNA (cffDNA) do przeprowadzenia badania. Test NIFTY dostępny jest dla kobiet w każdym tygodniu ciąży, począwszy od 10. Nie ma górnej granicy, jednak zaleca się wykonanie badania NIFTY do 24 tygodnia ciąży. Szczególnie Badanie NIFTY pro cieszy się dużym powodzeniem.

Dlaczego badanie NIFTY pro wybiera wiele przyszłych mam?

Badanie NIFTY pro to bardziej rozbudowana wersja standardowego badania NIFTY. Oferuje ona szerszy zakres analiz. Bada 94 choroby genetyczne, to zdecydowanie więcej w porównaniu do standardowej wersji. Badanie NIFTY pro ma również w cenie zawarte ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego oraz możliwość określenia płci dziecka na życzenie. Test NIFTY pro ma również wysoką czułość dla trisomii 21. Jest to ponad 99%.  

Czy badanie NIFTY wykryje zespół Downa?

Zespół Downa to jedna z najbardziej znanych chorób genetycznych. Najczęściej jest to główna motywacja dla przyszłych rodziców, aby wykonać badanie NIFTY. Wysoka skuteczność tego testu w wykrywaniu zespołu Downa to jedno z największych jego atutów. O wysokiej czułości dla zespołu Downa wspomnieliśmy już wcześniej. Wiarygodność testu NIFTY potwierdza szeroka walidacja kliniczna oraz to, że NIFTY wykonano już prawie 10 000 000 razy na całym świecie.