Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Jaką metodą wykonywane jest badanie NIFTY?

Jaką metodą wykonywane jest badanie NIFTY?

Badanie NIFTY jest wykonywane przy pomocy sekwencjonowania nowej generacji, znanego w skrócie jako NGS. Metoda ta pozwala wyodrębnić wolne płodowe DNA z krwi matki, a następnie poddanie go analizie genetycznej. W całkowicie nieinwazyjny sposób można wykryć choroby genetyczne zapisane w DNA już na wczesnym etapie ciąży.

Kiedy najlepiej zrobić badanie NIFTY?
Czy badanie NIFTY Warszawa jest na NFZ?
Cena badania NIFTY a pozostałych testów NIPT
Badanie NIFTY gdzie zrobić, czy warto?

Kiedy najlepiej zrobić badanie NIFTY?

Badanie NIFTY można wykonywać już od 10 tygodnia ciąży, kiedy ilość wolnego płodowego DNA(cffDNA) w krwi ciężarnej jest odpowiednia do wykonania analizy. Test NIFTY może być wykonany do porodu, jednak większość ciężarnych decyduje się zlecić badanie jak najwcześniej. W końcu pewne informacje odnośnie zdrowia maluszka są w stanie uspokoić przyszłą mamę i to nieco wcześniej niż inne badania prenatalne.

Czy badanie NIFTY Warszawa jest na NFZ?

Badanie NIFTY Warszawa nie jest refundowane w ramach NFZ i jak na razie nic nie wskazuje na to, by znalazło się ono na liście badań objętych refundacją. Szkoda, ponieważ skuteczność badania jest bardzo wysoka. Każda para, która chce sprawdzić stan zdrowia maluszka może zlecić tet NIFTY w ramach prywatnej diagnostyki.

Cena badania NIFTY a pozostałych testów NIPT

Wszystkie testy NIPT nieco kosztują – ich cena waha się miedzy 2000 a 2600 złotych, a ostateczne koszty zależą od zakresu badania i cennika danego laboratorium. Cena badania NIFTY znajduje się w średniej –  cena test NIFTY w wersji standardowej to około 2300 złotych, natomiast cena NIFTY PRO to około 2400 złotych. Dodatkowym atutem oprócz ceny jest także szeroki zakres badania NIFTY, przez co analiza naprawdę się opłaca. 

Badanie NIFTY gdzie zrobić, czy warto?

Kiedy tylko ciężarna ma taką możliwość to powinna zdecydować się na badanie NIFTY czy inny test NIPT. Są to wiarygodne badania, które mogą z powodzeniem zastąpić inne testy prenatalne, np. PAPP-A. Podczas zlecenia badania NIPT warto wybierać placówki, które cieszą się dobrymi opiniami i mają doświadczenie w wykonywaniu testów NIPT. Laboratoria genetyczne można znaleźć na terenie każdego większego miasta.