Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Czy badanie NIFTY to najlepszy wybór dla Ciebie?

Ciąża to ważny okres w życiu przyszłych rodziców. Zastanawiają się w jaki sposób najlepiej zadbać o zdrowie maluszka. W tym artykule przeczytasz co to jest badanie NIFTY, jak może Ci pomóc sprawdzić stan zdrowia dziecka.  Istnieją również wskazania do wykonania tego badania. Przeczytaj i sprawdź.

Badanie NIFTY, co to właściwie jest?
Dlaczego badanie NIFTY polecane jest kobietom w ciąży po 35 roku życia?
Badanie NIFTY – jakie są rodzaje?
Badanie NIFTY – ile kosztuje?

Badanie NIFTY, co to właściwie jest?

Badanie NIFTY jest najdokładniejszym badaniem prenatalnym. Test umożliwia wykrycie wad genetycznych u płodu. Najszerszy zakres ma test NIFTY pro. Bada 94 choroby genetyczne, w tym najczęściej występujące między innymi zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau. Badanie NIFTY jest jednym z badań NIPT.  Można je wykonać od 10 tygodnia ciąży, a próbką do badania jest niewielka ilość krwi przyszłej mamy. W jej krwi znajduje się wolne płodowe DNA. Badanie jest więc bezpieczne dla matki i dziecka.

Dlaczego badanie NIFTY polecane jest kobietom w ciąży po 35 roku życia?

Każda ciężarna może wybrać badanie NIFTY. Jest szczególnie zalecane kobietom w ciąży po 35 roku życia. Innymi wskazaniami do badania NIFTY jest wcześniejsze urodzenie dziecka z wadą genetyczną lub otrzymanie nieprawidłowego wyniku wcześniejszych badań ciążowych. Razem z wiekiem matki zwiększa się ryzyko np. zespołu Downa. Warto więc zastanowić się nad wykonaniem tego badania nawet, jeżeli tylko martwimy się o zdrowie maluszka. Na wynik testu NIFTY czeka się do 10 dni roboczych. Zwykle jest to 5-6 dni. Nie trzeba więc długo czekać na informacje.

Badanie NIFTY – jakie są rodzaje?

Istnieje kilka rodzajów badania NIFTY. Jednym z nich jest NIFTY plus, czy NIFTY Basic. W porównaniu do NIFTY PLUS, NIFTY pro ma większy zakres badanych chorób (94). Badanie NIFTY pro to rozszerzona wersja NIFTY. W ciąży pojedynczej bada wiele chorób : 94 mikrodelecje/mikroduplikacje, 6 trisomii, 4 choroby – nieprawidłowości chromosomów płci. Na życzenie można również sprawdzić płeć dziecka.

Badanie NIFTY – ile kosztuje?

Cena badania NIFTY może być różna. Test NIFTY Basic kosztuje około 1999 zł, a NIFTY Plus  2400 zł. W każdej placówce ceny mogą być różne. Za badanie NIFTY pro w laboratorium testDNA zapłacimy 2397 zł. Jak wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie badanie? Możesz skorzystać z porównań testów dostępnych w internecie. Lekarz prowadzący również może Ci doradzić.