Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badanie NIFTY pro (test NIFTY pro). Poznaj nowy, szeroki i nieinwazyjny test prenatalny NIFTY a Harmony, NIFTY a Panorama, NIFTY a Neobona – czym się różnią badania prenatalne?

NIFTY a Harmony, NIFTY a Panorama, NIFTY a Neobona, NIFTY a Nace – czym się różnią badania prenatalne?

nifty a harmony, nifty a panorama, nifty a neobona, nifty a naceTest NIFTY to pierwsze badanie prenatalne z grupy NIPT dostępne w Polsce. Od 2018 roku można wykonać jego rozszerzoną wersję – test NIFTY pro. Czym NIFTY różni się od innych badań NIPT, takich jak Harmony, Panorama czy Neobona i Nace? Sprawdźmy.

Spis treści:

 1. Czym różni się test NIFTY pro od innych NIPT?
 2. NIFTY a Harmony
 3. NIFTY a Panorama – porównanie badań
 4. NIFTY a Neobona
 5. NIFTY a Sanco
 6. NIFTY a Veragene i Veracity
 7. Test NIFTY, Harmony, Panorama, Neobona, Nace, Sanco – jak wybrać badanie NIPT?

Czym różni się test NIFTY pro od innych NIPT?

Badanie NIFTY pro identyfikuje aż 6 trisomii, 4 nieprawidłowości związane z chromosomami płci i 84 mikrodelecji / mikroduplikacji, w tym między innymi: 5p (zespół Cri du Chat), 22q (zespół DiGeorge’a) oraz 1p36, 15q (zespół Angelmana). Wiele testów NIPT nie bada w ogóle mikrodelecji i mikroduplikacji lub bada ich mniejszą liczbę.

Test NIFTY jest sprawdzony na dużej liczbie ciąż, najnowsza wersja – NIFTY pro posiada (jako jedyny nieinwazyjny test prenatalny).

NIFTY a Harmony

Czym różnią się NIFTY i Harmony? Badanie te korzystają z różnych metod analizy materiału genetycznego. W przypadku badania NIFTY genom jest analizowany z wykorzystaniem technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS, Next Generation Sequencing). To metoda, która pozwala szybko przebadać cały materiał genetyczny, a nie tylko wybrane chromosomy pacjenta. Więcej: badaniaprenatalne.pl/nipt/test-nipt-porownanie/test-nifty-czy-harmony-ktory-wybrac

NIFTY a Panorama – porównanie badań

Zanim przejdziemy do porównania testu NIFTY z Panorama, warto powiedzieć, na czym polegają te dwa badania. Oba testy należą do grupy NIPT (z języka angielskiego Non Invasive Prenatal Testing), czyli nieinwazyjnych przesiewowych badań prenatalnych.

Badania NIPT takie jak NIFTY i Panorama korzystają z metody analizy wolnego płodowego DNA obecnego w krwi mamy. Pobranie krwi ciężarnej nie wymaga specjalnych przygotowań, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Czym różnią się test NIFTY a Panorama? Który test NIPT wybrać? Poniżej przedstawiamy porównanie testu NIFTY z Panorama – lektura z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.

Panorama a NIFTY – jak długo czeka się na wynik?

Porównanie testu NIFTY z Panorama warto zacząć od czasu oczekiwania na rezultat. Wynik testu Panorama jest dostępny w ciągu około 14 dni roboczych, natomiast na wyniki testu NIFTY pro czeka się krócej, bo do 10 dni roboczych.

Porównanie testu NIFTY z Panorama – zakres badanych chorób

Badanie Panorama jest dostępne w trzech wersjach, a jego zakres zależy od wybranego wariantu.

Test Panorama identyfikuje:

 • najczęstsze trisomie – 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) oraz 13 (Patau);
 • anomalie w obrębie chromosomów płci – zespół Turnera (X), zespół Klinefertera (XXY), trisomia chromosomu X, zespół Jacobsa (XYY).

Jeśli para zdecydowała się na rozszerzoną wersję badania, dodatkowo możliwa jest analiza pod kątem kilku wybranych zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji.

Wiemy już, co wykrywa test Panorama. A NIFTY pro? Badanie analizuje:

 • 4 nieprawidłowości związane z chromosomami płci;
 • 6 zespołów trisomii: trisomia 21 (zespół Downa), trisomia 18 (zespół Edwardsa), trisomia 13 (zespół Patau), a także trisomie 9, 16 i 22. chromosomu;
 • aż 84 mikrodelecji / mikroduplikacji, w tym między innymi: 5p (zespół Cri du Chat), 22q (zespół DiGeorge’a) oraz 1p36, 15q (zespół Angelmana).

Na życzenie rodziców na wyniku podawana jest także płeć.

Test NIFTY a Panorama – cena badań

Badania NIPT mają podobną cenę. W testDNA cena NIFTY pro to 2397 złotych – tyle kosztuje najszerszy test NIFTY. A Panorama? Cena zależy od placówki oraz wybranego wariantu i kształtuje się na poziomie około 2200-2800 złotych.

Pary, które stają przed wyborem, które badanie NIPT wybrać, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres badanych chorób.

Panorama a NIFTY – gdzie są wykonywane te badania?

Laboratorium Natera w USA – tam właśnie wykonywany jest test Panorama. A NIFTY pro? Badanie jest przeprowadzane w laboratorium BGI w Hongkongu, jest to jeden z wiodących na świecie ośrodków zajmujących się genomiką.

Panorama a NIFTY – które badanie wybrać?

Jakie są największe różnice w badaniach NIFTY a Panorama? Test NIFTY pro jest wykonywany w laboratorium BGI w Hongkongu – to właśnie tam opracowano innowacyjną metodologię badania. Test NIFTY pro wyróżnia się szerokim zakresem badanych chorób. Test Panorama to nieinwazyjne badanie prenatalne wykonywane od 9. tygodnia ciąży. Tymczasem NIFTY pro stosuje się od 10. tygodnia ciąży.

Czym się różnią test NIFTY pro i Panorama? Najważniejsze różnice między NIFTY pro a Panorama dotyczą:

 • czasu oczekiwania na wynik;
 • miejsca wykonywania analiz;
 • walidacji klinicznej;
 • zakresu badanych chorób.

Dowiedz się więcej: badaniaprenatalne.pl/nipt/test-nipt-porownanie/test-nifty-a-panorama-porownanie

NIFTY a Neobona

Jakie są największe różnice w badaniach NIFTY a Neobona? Dotyczą one przede wszystkim zakresu badanych chorób. Dowiedz się więcej w serwisie: badaniaprenatalne.pl/nipt/test-nipt-porownanie/test-nifty-pro-a-neobona/

NIFTY a Sanco

NIFTY i Sanco różnią się przede wszystkim zakresem wykrywanych chorób i miejscem wykonywania analiz. Czytaj więcej: Test NIFTY a SANCO

NIFTY a Veragene i Veracity

Test NIFTY różni się od badań Veragene i Veracity przede wszystkim zakresem badanych chorób. Zobacz porównanie testu NIFTY, Veragene i Veracity na stronie: badaniaprenatalne.pl/nipt/test-nipt-porownanie/test-nifty-a-veragene-i-veracity-podobienstwa-oraz-roznice

Test NIFTY, Sanco, Harmony, Panorama, Neobona, Nace – jak wybrać badanie NIPT?

Który test NIPT wybrać? Porównując ze sobą różne badania, warto zwrócić uwagę na: 

 • dodatkowe udogodnienia – np. możliwość skonsultowania wyniku z lekarzem genetykiem, raty lub pobranie próbki w domu pacjenta w cenie badania;
 • walidację kliniczną;
 • zakres badanych chorób.

Testy NIPT mają podobną cenę, dlatego warto wybrać ten o jak najszerszym zakresie badanych chorób, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków oraz jest wykonywany w renomowanym laboratorium. 

Czytaj więcej:

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 25 lutego 2021 r. | Aktualizacja: 24.08.2021 r.

*w zależności od kursu walutowego