Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badanie NIFTY – kiedy warto je wykonać?

Badanie NIFTY – kiedy warto je wykonać?

Badanie NIFTY to jeden z najpopularniejszych testów NIPT dostępnych na rynku. Pozwala na wykrycie wielu schorzeń genetycznych jeszcze na etapie wczesnej ciąży, zapewniając rodzicom spokojne oczekiwanie na narodziny dziecka. Badanie NIFTY można wykonywać w dobrych laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju.

Czy warto robić badanie NIFTY?
Kiedy można zrobić badanie NIFTY?
Jakie wady wykrywa badanie NIFTY?
Ile kosztuje badanie NIFTY?

Czy warto robić badanie NIFTY?

Badanie NIFTY warto wykonywać zawsze, nawet wówczas kiedy ciąża rozwija się prawidłowo. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania analizy, jeśli rodzice chcą mieć pewność odnośnie zdrowia dziecka – badanie może być alternatywą dla analizy inwazyjnej, szczególnie jeśli wykonywane do tej pory badania prenatalne mogą wskazywać na nieprawidłowości.

Kiedy można zrobić badanie NIFTY?

Badanie NIFTY jest zalecane do wykonania już od 10 tygodnia ciąży. Opiera się na analizie cffDNA, czyli wolnego płodowego DNA – jest to materiał genetyczny dziecka, obecny w krwi ciężarnej. CffDNA można wykryć aż do momentu porodu, jednak najczęściej badanie NIFTY wykonuje się do 22/24 tygodnia ciąży. Badanie NIFTY jest polecane do wykonywania również wtedy, kiedy badania prenatalne (np. USG genetyczne) mogą wskazywać na nieprawidłowości.

Jakie wady wykrywa badanie NIFTY?

Test NIFTY wykrywa aż 94 różnych schorzeń genetycznych. Wśród wykrywanych zaburzeń warto wymienić zespół Downa, Turnera czy Patau. Są to ponadto schorzenia związane z nieprawidłowościami w obrębie liczby chromosomów oraz wszelkie mikrodelecje i mikroduplikacje. Czułość badania jest  bardzo wysoka i wynosi nawet 99% – wybierając badanie w renomowanym laboratorium ryzyko pomyłki jest ekstremalnie niskie.

Ile kosztuje badanie NIFTY?

Badanie NIFTY nie należy to tanich, co wynika z szerokiego zakresu badania oraz jego całkowitej nieinwazyjności. Za standardowe badanie NIFTY należy zapłacić około 2100 złotych, natomiast nieco szersza wersja PRO z dodatkowym ubezpieczeniem wyniku to koszt około 2300 złotych. Koszty innych badań NIPT są bardzo podobne, jednak poszczególne analizy nieco różnią się zakresem.